Stereo Microscopes
- (3)
- (9)
- (3)
- (35)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (9)
- (2)
- (1)
- (12)
- (3)
- (44)
- (4)
- (51)
- (7)
- (9)
- (2)
- (6)
- (1)
- (2)
- (6)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (55)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (4)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (41)
- (3)
- (2)
- (5)
- (7)
- (1)
- (10)
- (12)
- (5)
- (1)
- (53)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (30)
- (1)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (78)
- (10)
- (3)
- (11)
- (1)
- (2)
- (11)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (22)
- (2)
- (4)
- (5)
- (10)
- (4)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (70)
- (8)
- (2)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (16)
- (56)
- (4)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (6)
- (4)
- (5)
- (6)
- (39)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (4)
Filtered Search Results
Motic™ Material Science Package: SM7 Trino Stereo Microscope w/ Moticam S6 and Image-Pro Materials (2D) Software
This Material Science Package includes SM7 Trinocular w/ APO 1X Lens and LED Stand Stereo Microscope (SM7TR-TLED APO1X), Moticam S6 USB Camera, Image-Pro - Materials Package for Motic (2D), 0.5X C-Mount camera adapter
ACCU-SCOPE™ Z850 Series Binocular Zoom Stereo Microscope with LED140 Ring Light on Boom Stand
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The UNITRON™Z850 series model 13105-2 features a binocular head with a boom stand, 0.5x aux objective, LED140 ring light, best-in-class 8x to 50x magnification range with click-stops at 1x, 2x, 3x, 4x and 5x to ensure quick and consistent measurement results.
UNITRON Z645 Zoom Stereo Microscope, Binocular, Boom Stand, 0.5X Aux Objective
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for industrial inspection, assembly, quality control, OEM integration, research, and education requiring greater range.
| Head Style | Binocular |
|---|
ACCU-SCOPE™ EXS-210 Stereo Microscope Series with 2x and 4x Objectives PROMO
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Microscope with superior optical performance and rechargeable LED illumination for schools, hobbyists, and classroom use.
Motic™ BA310POL Polarizing Microscopes
Designed for the examination of birefringent samples from petrography and mineralogy, the BA310POL can also be used in the synthetic materials industry where repeatable observations can be performed with efficiency and reliability.
| Eyepiece | WF 10X/20 mm |
|---|---|
| Nosepiece | Reversed Quadruple |
Motic™ Panthera TEC-Epi Polarizing Trinocular Microscope Package
The Panthera TEC POL offers a new level of transmitted light microscopes for the investigation of birefringent samples. This package includes the Panthera TEC Polarizing Trinocular Microscope with 0.5X C-mount camera adapter, Moticam and Motic™ Analysis Basic 64-bit.
| Objective Types | CCIS UC Plan 5X, 10X, 20X, 40X |
|---|---|
| Eyepiece | WF 10X/22 mm |
| Magnification Power | 10X |
| Lighting Type | Kohler Illumination |
| Head Style | Trinocular |
ACCU-SCOPE™ Z730 Binocular Zoom Stereo Microscope on Flex Arm Stand
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The UNITRON™Z730 model 13207 features a binocular zoom stereo microscope on flexible articulating arm stand with c-claMP mount, binocular viewing head, 0.7x to 3.0x zoom range, inclined at 45°, 97 mm working distance, interpupillary distance adjustable from 52 to 75 mm, wf10x focusing eyepieces.
UNITRON Z645 Zoom Stereo Microscope, Trinocular, Boom Stand, 0.5X Aux Objective
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for industrial inspection, assembly, quality control, OEM integration, research, and education requiring greater range.
| Head Style | Trinocular |
|---|
Motic™ AE31E Inverted LED Microscopes
The AE31 Elite is a refined inverted microscope with an extended focus on practical aspects. In order to harmonize the optical setup of our CCIS™ Infinity concept, the AE31 Elite works with the newest generation of LWD Plan Achromatic lenses.
| Working Distance | 72 mm |
|---|---|
| Objective Types | CCIS™ Plan Achromat Objective (PL4X), CCIS™ PL Plan Achromat Phase Objectives (Ph10X, LWD, Ph20X) |
| Eyepiece | WF 10X/22 mm |
| Nosepiece | Side-facing Quintuple |
| Magnification Power | 10X |
| Lighting Type | LED |
ACCU-SCOPE™ Z850 Series Trinocular Zoom Stereo Microscope on Flex Arm Stand
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The UNITRON™ Z730 model 13137 features a trinocular head with a articulating arm (Flex-Arm) stand, best-in-class 8x to 50x magnification range with click-stops at 1x, 2x, 3x, 4x and 5x to ensure quick and consistent measurement results, 115 mm working distance allows easy access to specimens.
ACCU-SCOPE™ Z850 Series Binocular Zoom Stereo Microscope on Diascopic Stand
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The UNITRON™ Z850 series 13110 features a binocular head with a diascopic/embryo transfer stand, best-in-class 8x to 50x magnification range with click-stops at 1x, 2x, 3x, 4x and 5x to ensure quick and consistent measurement results, and 115 mm working distance allows easy access to specimens.
UNITRON Z645 Zoom Stereo Microscope, Binocular, Ball Bearing Boom Stand, 0.5X Aux Objective
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for industrial inspection, assembly, quality control, OEM integration, research, and education. Rugged construction for heavy use.
| Head Style | Binocular |
|---|
Laxco™ BM300 Series Boom Arm Stereo Zoom Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Laxco™ BM300 Series Boom Arm Stereo Zoom Microscope has rugged industrial design that makes it perfect for harshest environment.
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
|---|---|
| Product Type | Stereo Microscope |
| For Use With (Application) | Geology, Paleontology, Forensic, Marine sciences, Textile, Animal sciences |
Laxco™ LMS-Z400 Series Advanced Stereo Zoom Microscope System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The LMS-Z400 is the ideal scope for demanding life science research and laboratory applications. High-end features including high N.A. Plan Apochromatic optics, a 12.5:1 zoom ratio, and ergonomic tilting trinocular head all combine to offer both high resolution images and comfort.
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
|---|---|
| Eyepiece | 10X/23 mm |
| Magnification Power | 8X to 100X |
| Design Type | Galilean Optical System |
| Quantity | 1 |
| For Use With (Application) | life science, research, academia, industrial |
| Includes | Head, Stand, Eyepieces, Power Cord |
| Dimensions (L x W x H) | 45.7 x 25.4 x 48.3 cm |
| Product Type | Stereo Microscope |
| Voltage | 100/240 V |
| Model | LMS-Z400 Series |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Head Style | Trinocular, Tilting |
| Field of View | 23 mm |
Laxco™ LMS-Z300 Series Stereo Zoom Microscope System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The LMS-Z300 is designed for research applications requiring higher magnification and resolution. It features and advanced optical design and 10:1 zoom ratio advanced applications.